Co očekávat a jak se připravit na lekci

Co očekávat:

Kundaliní joga je velmi účinný a rychlý nástroj. Je to bezpečná cesta, jak dosáhnout toho, co v životě chceme, protože hlavním záměrem této jogy je probudit v člověku hluboký potenciál lidského vědomí.

Na fyzické úrovni se tělo rychleji regeneruje, je pružnější a postupně buduje sílu a vytrvalost. Cvičením se detoxikují orgány, rozproudí se energie, což má za následek očišťující efekt. Kundaliní joga posiluje imunitu, pomáhá uvést nervový a hormonální systém do rovnováhy. Ve fyzických tělech studenti udávají pocit „proudění energie“ a lehkosti, uvolněnosti.

Na psychické úrovni se zklidňuje mysl a život začínáme vnímat jinak. Ne že by svět kolem nás prošel nějakou změnou, ale změna vnímání proběhla v nás. Každý ze cvičících vnímá jogu různě, na jednom se však shodují téměř všichni – s pravidelným cvičením  přichází pocit  ničím nepodmíněného štěstí a propojenosti.

Kundaliní joga je uceleným systémem postupného sebepoznávání a každý v ní najde to, co právě potřebuje v daném okamžiku bytí. Někdo potřebuje uvolnit nebo posílit tělo, jiný hledá uvolnění od stresu a napětí…. důvody jsou různé a často klienty na lekce přivádí bolesti zad nebo jiné zdravotní problémy, pocit nedostatečnosti dechu (i po Covidu) nebo psychické problémy, pocit tíhy a neschopnosti odpoutat se od každodenních starostí a zhoršený spánek.


„Veru, opravdu se po tvých hodinách jogy začíná něco měnit. Začínám vnímat to ticho bez myšlenek, což je úžasné. Teď na hodinách už dokážu myslet víc na cvičení a ne na všechno kolem. Takže jsem moc ráda, že jsem našla cestu k tobě na jogu, jsem za to vděčná, děkuji.


Co s sebou na lekci :

Na lekce přijďte v pohodlném oblečení (ideálně světlém, ale není podmínkou), nejlépe z přírodních materiálů. Přineste si s sebou podložku a případně polštářek na sezení. Při relaxaci pak oceníte přikrývku ( šátek, malá deka). Při náročnějších meditacích také přijde vhod šátek na přikrytí hlavy (šál, mikina s kapucí….) Pamatujte na láhev s vodou.


Zdravotní upozornění:

Každý student zodpovídá za svůj zdravotní stav. Pokud si nejste jistí, jestli jsou pro vás techniky kundaliní jogy vhodné, poraďte se svým lékařem. Problematické mohou být akutní stavy nemoci a rekonvalescence, onkologická onemocnění, epilepsie, psychické obtíže jako maniodepresivita, hraniční poruchy, schizofrenie a psychozy, panické ataky atd. V těchto případech požádejte o konzultaci svého lékaře. O zdravotních omezeních informujte lektora.

Informujte lektora také o těhotenství, těhotné ženy by měly dodržovat určité zásady jako zkrácené časy cviků, častěji odpočívají a nepřemáhají se. Po každém cviku, který je vsedě, by měly vyklepat nohy a odpočívat. Po čtvrtém měsíci těhotenství nesmí ležet na zádech ani na břiše, místo toho by měly ležet na boku. V pokročilém těhotenství (od 36. týdne) se nesmí předklánět ani uklánět, neměly by se předklánět vsedě bez opory rukou. Úplně se vynechávají tyto pozice : luk, vrána, židle, žába, stůl, kolo, most, kobra, trojúhelník, pluh a loď. Těhotné by také neměly dělat Venušiny krije a náročnější meditace.

Při menstruaci nejsou vhodné tyto cviky: dech ohně, zvedání nohou, zádrže dechu, cviky vyvíjející tlak na břicho, převrácené pozice (svíčka, stoj na ramenou…). Nejsou také vhodné dřepy, skákání, sat krija a struna.

Při problémech s krevním tlakem: nedělat předklony a žádné prudké pohyby. Pozor při změně pozice hlavy (předklony a dřepy). Neměly by se dělat zádrže dechu a náročná dechová cvičení, protože krátkodobě mění krevní tlak. Při ležení při relaxaci je potřeba podložit trup a hlavu dekou nebo polštářkem, aby byla hlava výš než srdce.

Kundaliní joga je vhodná téměř pro všechny bez rozdílu věku. Je také velmi vhodná při sedavém způsobu života, pro seniory (cvičení na židlích) a i pro Ty, co mají nějaké zdravotní omezení (alternativní pozice).

%d blogerům se to líbí: